Drewno BSH – co to znaczy?
Jednym z głównych materiałów, które wykorzystujemy w pracy, budując domy dla Klientów, jest drewno BSH. Co to znaczy? Jest to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo znajdujące zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokiej klasy parametry wytrzymałościowe. Ten rodzaj budulca charakteryzuje się również nienaganną estetyką, stabilnością wymiarową i bezpieczeństwem wynikającym z odporności na ogień. Gdy w budynku wykonanym z drewna BSH dojdzie do pożaru, płomienie zwęglą zewnętrzną warstwę materiału, chroniąc środek, a co za tym idzie całą konstrukcję. Ogromną zaletą drewna klejonego BSH jest także brak wrażliwości na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu materiał pomimo upływu czasu pozostaje w nienaruszonym stanie.
Drewno konstrukcyjne BSH – jak powstaje?
Drewno konstrukcyjne BSH składa się z pojedynczych lamel łączonych na długości, a następnie sklejanych ze sobą jedna na drugiej. Drewno suszy się komorowo, co sprawia, że pozbawione jest wody konstytucyjnej, higroskopijnej oraz wolnej. Do łączenia lamel używa się tylko sprawdzonych klejów spełniających normę EN 301. Warstwa kleju musi być bardzo cienka, nie przekraczając 1% w gotowym produkcie.
Tak przygotowany materiał może osiągać bardzo duże przekroje i długości nawet do 50 m. Drewno BSH posiada również dwie klasy jakości wykończenia NSI i Si, które odpowiadają konkretnym wymaganiom Klienta. Klasa NSI dopuszcza różnego rodzaju naturalne wady drewna, dbając jedynie o spełnienie wymagań nośnych. Klasa Si natomiast skupia się zarówno na aspektach nośnych, jak i wizualnych, które mają znaczenie np. wtedy, gdy Klient chce umieścić drewno w widocznych miejscach takich jak belki stropowe czy weranda.
Drewno klejone BSH – budownictwo ekologiczne
Domy wykonane z drewna klejonego BSH to w pełni ekologiczne konstrukcje, które przetrwają niejedno. O ich przyjaznym dla środowiska charakterze świadczy nie tylko sam materiał, jakim jest świerk skandynawski, ale także użycie organicznych żywic melaminowych do klejenia lamel. Belki BSH zazwyczaj nie wymagają ingerencji chemicznej, a odpady powstałe przy ich produkcji można wykorzystać np. do produkcji płyt wiórowych.